Surgi-Call, görev yapan ve cerrahi tecrübelerini artırmak isteyen meslektaşlarımızı, alanında uzman hocalarımızla bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

OCAK 2018

Siz de Surgi-Call projesine eğitimci ya da gözlemci olarak katılmak isterseniz, proje koordinatörü Op.Dr. Zülfü Sertkaya ile temasa geçebilirsiniz.
zulfusertkaya@gmail.com

ARALIK 2017

Bilateral Robotik Üreteroneosistostomi

Üroloji asistanı olarak farklı üstadlardan birşeyler görmek kendi perspektifimizi geliştirmemiz açısından önem arz etmektedir. Bu şekilde kendi rotamızı ve cerrahi nosyonumuzu oluşturabiliriz. 21 Aralık 2017 tarihinde Doç.Dr.Serkan Altınova ile birlikte Robotik Sağ Üreterolitotomi + Üreteroneosistostomi operasyonuna katıldım. Serkan hocanın hoşgörülü yaklaşımı ve cana yakınlığı sayesinde ameliyat bitmesini istemediğim bir eğitim saatine dönüştü. Ayrıca kullanılan robotik sistem; cerrahi saha hakimiyetinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Surgicall’un üroloji asistanları açısından eğitim vaka sayısını olabildiğince fazla artırabileceğini temenni ediyorum.
Saygılarımla

Dr. Ramazan Demirci

surgi call

ARALIK 2017

Robotik Sistektomi ve Ortotopik İleal Neobladder

Surgicall Deneyimi ve Robotik Sistektomi

Cerrahi gibi bir meslekte, özellikle yeni başlayanlar için en önemli şey bilgi ve kendisinden daha tecrübelilerin ışığıdır. 9 Aralık 2017 tarihinde Prof.Dr.Tibet Erdoğru ile Robotik Sistektomi + İntrakorporeal Neobladder operasyonuna intraoperatif gözlemci olarak katıldım. Tibet Hoca’nın canayakın tavrıyla ve usta elleriyle birlikte tam bir cerrahi şölene dönüştü. Peroperatif anlık doğru karar verebilme ve karşımıza çıkan senaryolar ile tecrübeli ellerin nasıl başa çıktığını izleyebilme açısından bulunmaz bir fırsattı. Edindiğim gözlemin mesleğimi icra ederken ne kadar önemli olacağının bilincindeydim ve beklentimin çok üstünde bir tecrübe yaşadım. Sistektomi ürolojik cerrahinin en kapsamlı vakalarından biri olmasına rağmen robotik teknolojisi sayesinde hem hasta açısından hem de doktor açısından daha konforlu ve iyi sonuçlar veren bir prosedür olmuştur. Surgicall’un önce ürolojide, belki daha sonra tüm cerrahi branşlarda en güncel tedavileri canlı canlı izleyebileceğimiz, öncelikle asistan ve yeni uzman hekimlerin ufkunu genişletecek bir platform olma yolunda ilerlebileceğini düşünüyorum.

Saygılarımla,

Dr. Emre Tokuç

Siz de Surgi-Call projesine eğitimci ya da gözlemci olarak katılmak isterseniz, proje koordinatörü Op.Dr. Zülfü Sertkaya ile temasa geçebilirsiniz.
zulfusertkaya@gmail.com

 • Tedavi:
  Total İntrakorporeal Robotik Sağ Radikal, Sol Sinir Koruyucu Sistoprostatektomi +
  Pelvik Lenfadenektomi + İleum Studer Ortotopik Diversiyon
 • Tanı: Mesane Ürotelyal Karsinom pT2, invaziv high grade tümör.
 • Ameliyat süresi: 6 saat 20 dakika
 • Konsol süresi: 6 saat
 • Yaklaşık kan kaybı: 100 ml
 • Komplikasyon: Yok
 • Oral alım: Postoperatif 48. Saat